Stopa jest jednym z podstawowych elementów naszego ciała, umożliwiającym nam poruszanie się i utrzymanie optymalnej równowagi, jednak różnego rodzaju urazy, deformacje czy choroby mogą wpływać na zdrowie i funkcjonowanie stopy, powodując ból, dyskomfort i spore ograniczenia w codziennych czynnościach. W takich przypadkach orteza na stopę można okazać się po prostu zbawienna.

Czym jest orteza na stopę?

Orteza na stopę jak te (https://www.orteo.pl/ortezy-kostki-i-stopy), to specjalnie zaprojektowany aparat ortopedyczny, który ma na celu zapewnić wsparcie, stabilizację i ochronę dla naszej stopy. Jest to skonstruowany indywidualnie lub dostosowany produkt, który pomaga w leczeniu i łagodzeniu objawów wielu schorzeń stóp. Na rynku można znaleźć różne rodzaje ortez, jednak ich cechą wspólną jest to, że mają za zadanie poprawić kondycję stopy. 

Kiedy należy nosić ortezę na stopę?

Jednym z najczęstszych problemów, które można naprawić przy użyciu ortezy na stopę, jest paluch koślawy. Jest to popularna deformacja palca, polegająca na jego odchyleniu w kierunku pozostałych palców. Orteza na stopę w tym przypadku ma za zadanie wyraźnie ustabilizować paluch, utrzymując go w optymalnej pozycji i zapobiegając pogłębianiu się schorzenia. Co więcej, orteza może pomóc w zredukowaniu bólu i zapobieganiu utrudnieniom w trakcie chodzenia. Popularnym schorzeniem, które może wymagać stosowania ortezy na stopę, jest także spłaszczenie stopy. Polega ono najczęściej na obniżeniu podłużnego łuku stopy, co może prowadzić do bólu stóp, przeciążenia stawów i poważnych problemów z równowagą. Orteza na stopę w tym przypadku działa jak podpora dla łuku stopy, zapewniając stabilizację i niwelując wszelkie objawy bólowe.

orteza na stopę

Orteza na stopę może być również rekomendowana dla osób z zapaleniem ścięgna Achillesa. Jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, które charakteryzuje się zapaleniem ścięgna biegnącego od mięśnia łydki aż do pięty. Orteza na stopę w tym przypadku zapewnia odpowiednią stabilizację ścięgna, co pomaga w zmniejszeniu bólu, redukcji zapalenia i przyspieszeniu ewentualnego procesu gojenia. Problem dotykający wiele osób, który może być łagodzony za pomocą ortezy na stopę, to także ostroga piętowa. Jest to boczny wyrostek kości piętowej, który powstaje na skutek szeroko pojętych mikrourazów. Orteza na stopę w trakcie leczenia działa jak amortyzator, redukując nacisk na piętę i zmniejszając potencjalny ból.

Co warto wiedzieć o ortezie na stopę?

Każda orteza na stopę jest dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz wymagań pacjenta. Wykonuje się ją na podstawie dokładnych pomiarów stopy oraz oceny jej bieżącej kondycji. Najczęściej jest ona wykonywana przez specjalistę, jakim jest ortopeda. Orteza jest zazwyczaj zrobiona z relatywnie miękkich, elastycznych materiałów, które zapewniają komfort noszenia i optymalne dopasowanie do stopy pacjenta. Produkt ten ma szerokie spektrum walorów. Do jego nadrzędnych przymiotów zaliczamy:

  • świetną wytrzymałość;
  • kapitalną żywotność;
  • odporność na zniszczenia;
  • komfort użytkowania;
  • przystępną cenę.