Jednym z największych błędów, jakie może zrobić lekarz diagnozujący pacjenta, jest szukanie przyczyn choroby na podstawie objawów, na zasadzie prób i błędów. Takie diagnozowanie może doprowadzić do wywołania u pacjenta innych chorób lub doprowadzić do rozwoju istniejących. Badanie wstępne musi być przeprowadzone profesjonalnie i metodycznie, dlatego najlepszym sposobem jest diagnostyka różnicowa.

Co to jest diagnostyka różnicowa?co to diagnostyka różnicowa

Najważniejsza w diagnostyce różnicowej jest ocena prawdopodobieństwa, czy badany stan zdrowia pacjenta jest charakterystyczny dla danej choroby. Nie wynika z tego oczywiście, że dzięki diagnostyce różnicowej rozpoznanie choroby staje się dużo łatwiejsze. Często choroba i jej objawy wymagają zlecenia wielu dodatkowych badań oraz przeprowadzenia dodatkowych wywiadów z chorym. Można jednak dzięki takiemu postępowaniu, dokonywać eliminacji różnych chorób, co jest główną zasadą metody diagnostycznej.

Dlaczego warto korzystać z kursów diagnostyki różnicowej dla fizjoterapeutów?

Właściwe i wnikliwe rozpoznanie dysfunkcji u pacjenta jest dla fizjoterapeuty kluczem do skutecznej terapii. Bardzo trudne jest przeprowadzenie skutecznego leczenia bez określenia pierwszo i drugorzędnych dysfunkcji czy zaburzeń. Dlatego udział w takim kursie pomoże fizjoterapeucie w zdobyciu umiejętności właściwego wykonania wywiadu, zebrania dokumentacji historii pacjenta oraz badania manualnego.