Trudności w codziennym poruszaniu się mogą występować z różnych powodów, począwszy od chorób i urazów ciała, aż po zaawansowany wiek. W każdym przypadku istnieje jednak wiele sposobów, aby ułatwić pacjentowi samodzielne chodzenie. Do najbardziej podstawowego sprzętu rehabilitacyjnego, używanego w takich sytuacjach, należą balkoniki. To proste z pozoru wyposażenie może w ogromnym stopniu ułatwić życie codzienne starszej lub chorej osoby. Balkoniki dostępne są w różnych rodzajach, dlatego też ważne jest wybranie modelu odpowiedniego dla potrzeb danej osoby.

Podstawowe rodzaje balkoników

Każdy balkonik do chodzenia ma ułatwiać samodzielne poruszanie się osobom z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi. Poszczególne ich rodzaje różnią się konstrukcją oraz sposobem użytkowania, przez co mogą być przeznaczone dla użytkowników z innymi potrzebami. Do najważniejszych typów należą:

  • Balkonik kroczący – jest to balkonik, który użytkownik musi podnosić i przestawiać do przodu z każdym krokiem. Jeśli tylko siła mięśni takiej osoby na to pozwala, balkonik ten zapewnia jednocześnie dobre ćwiczenie wzmacniające. Nakładki antypoślizgowe zamontowane na końcach nóżek zapewniają bezpieczeństwo i zapobiegają wypadkom.
  • Balkonik na kółkach – w tym przypadku na końcach nóżek zamontowane są kółka, które ułatwiają przemieszczanie się. Taki balkonik również wymaga jednak od użytkownika pewnej siły mięśni, bowiem potrzebne jest ciągłe kontrolowanie jego położenia i unikanie „odjechania”. Kółka można w każdej chwili zablokować. Balkoniki takie są dostępne w różnych rodzajach. Niektóre posiadają dwa, inne – cztery kółka.

Obydwa podstawowe typy balkoników występują w różnych odmianach, a poszczególne ich modele mogą znacznie się od siebie różnić. Z tego powodu ważne jest poświęcenie na wybór czasu i uwagi, aby mieć pewność, że kupuje się coś odpowiedniego.

Jak wybrać balkonik?

Idealny balkonik do chodzenia musi przede wszystkim spełniać potrzeby użytkownika. Zupełnie inny model może być potrzebny osobie starszej, a inny – użytkownikowi w młodszym wieku, którego problemy z chodzeniem wynikają na przykład z kontuzji.

Przed wybraniem modelu należy zwrócić uwagę na te najbardziej podstawowe parametry, takie jak wysokość. Musi ona być idealnie dopasowana do konkretnego użytkownika. Oczywiście, większość modeli posiada regulowaną wysokość, jednak jej zakres nie zawsze jest wystarczający do tego, aby dopasować się do danej osoby.

Bardzo ważną cechą jest odpowiedni materiał oraz jakość wykonania. Balkonik w czasie użytkowania jest nieustannie poddany obciążeniom, przez co musi odznaczać się wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia. Najlepiej wybrać model z oferty dowolnego znanego i cenionego producenta, który zapewnia dobre wykonanie.

Balkonik do chodzenia [https://www.orteo.pl/balkoniki-i-chodziki] jest z pozoru prostym sprzętem. W rzeczywistości dla wielu osób stanowi nieocenioną pomoc i daje możliwość samodzielnego poruszania się w życiu codziennym. Specjalna konstrukcja pozwala na rozłożenie ciężaru użytkownika w taki sposób, aby korzystanie z niego było jak najwygodniejsze.