Każda aktywna fizycznie osoba, wie, jak często dochodzi do kontuzji stawów. Niestety w wielu przypadkach zwyczajne stosowanie maści lub chłodnych okładów może nie zmienić naszego samopoczucia. Gdy ból zaczyna się nasilać, to znak, iż powinniśmy sięgnąć po bardziej profesjonalny asortyment. Czy orteza kolana działa tak samo, jak gips? Kto może nosić ortezę? Jaką ortezę wybrać?

Do czego służy orteza kolana?

Zastosowanie ortezy jest jedną z najwygodniejszych opcji. Dopasowana orteza nie tylko pomoże nam szybko i skutecznie wrócić do zdrowia, ale także korzystnie wpłynie na proces rehabilitacji po cięższym urazie. Oprócz tego, dzięki swojej budowie jest ona w stanie dobrze usztywnić wrażliwy obszar i zapewnić nam najwyższy komfort użytkowania. Ortezy zazwyczaj stosowane są, jeżeli nie doszło do bardzo poważnego uszkodzenia stawu. Oznacza to, że w przypadku, np. zwichnięcia często spotkamy się z jej zastosowaniem.

Jaką ortezę wybrać? 

Wyróżnić możemy trzy rodzaje ortezy kolana:

  • Miękką
  • Sportową
  • Twardą.

Miękka orteza kolana [http://www.orteo.pl/ortezy-kolana] wykonana jest z dość elastycznego i rozciągliwego tworzywa, przez co przypomina opaskę uciskową. Jej wybór zaleca się w przypadku obrzęków oraz niewielkich urazów. Zadaniem miękkiej ortezy jest stabilizacja kontuzjowanego kolana, a także zapewnienie mu odpowiedniej pozycji. Z kolei ortezy twarde to specjalistyczne wyposażenie, przypominające gips. Taka orteza stosowana jest, gdy dojedzie do silnego uszkodzenia kolana lub podczas okresu trwania rehabilitacji. Natomiast orteza sportowa to idealne rozwiążą dla osób, które niedawno zakończyły rehabilitację. Decydując się na ich użytkowanie, możemy liczyć na znacznie zmniejszenie prawdopodobieństwa nawrotu urazu.

Kto powinien używać ortezy?

Ortezy nie są dedykowane żadnej konkretnej grupie społecznej. Taka forma leczenia kontuzji może być stosowana zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Warto jednak pamiętać, że o jej rozpoczęciu nie powinniśmy decydować samodzielnie. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, warto skonsultować się ze specjalistą (lekarzem, ortopedą, fizjoterapeutą), gdyż niewłaściwe użytkowanie ortezy może prowadzić do pogłębienia i nasilenia objawów kontuzji. Ponadto każdy rodzaj ortezy sprawdzi się w poszczególnych przypadkach.

Ile czasu nosi się ortezę?

Na to ile czasu poświecimy na korzystnie z ortezy wpływa wiele czynników. W zależności od urazu, okoliczności jego powstania oraz trybu życia, jaki prowadzimy czas, może wahać się między tygodniem a kilkoma miesiącami.

Czy orteza może zastąpić gips?

Ortezy to skuteczny, coraz częściej spotykany sposób na wyleczenie kontuzji. Niestety w przypadku poważnych urazów, takich jak złamanie nie przyniosą one pozytywnych efektów. Ponadto stosowanie ortezy, kiedy sytuacja jest bardzo poważna i wymaga natychmiastowej pomocy lekarza, może tylko pogorszyć nasz obecny stan zdrowia.

Podsumowanie

Dzięki zastosowaniu ortezy jesteśmy w stanie szybko wyleczyć lub zminimalizowania objawy kontuzji. Należy jednak pamiętać, że choć orteza nie jest, aż tak skuteczna i silna jak tradycyjny gips o jej użycju nie możemy decydować samodzielnie. Źle dobrana orteza nie wpłynie korzystnie na uraz i tylko pogorszy sprawę. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju ortez, dlatego każdy powiem znaleźć coś dla siebie!